JAK POWSTAJE PAPIER TOALETOWY?

Jest to artykuł gospodarstwa domowego tak ważny, że stał się jednym z najgorętszych i najtrudniejszych do znalezienia towarów na początku pandemii w 2020 roku. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, z czego wykonany jest papier toaletowy, nie mówiąc już o tym, jak jest wykonany . Oto zabawny elementarz opisujący szczegółowo, jak powstaje papier toaletowy, różnice między papierem pierwotnym i makulaturowym oraz kilka zabawnych faktów, w tym tych, które zalecamy do stosowania w systemie septycznym.

Papier pierwotny kontra papier makulaturowy

Papier toaletowy jest dostępny w dwóch odmianach — pierwotnym i makulaturowym. Ponieważ są one pozyskiwane z różnych materiałów, proces produkcji każdego z nich jest różny. Podczas gdy pierwotny papier toaletowy jest wykonany z rozdrobnionego drewna ( zwykle jest to mieszanka 70% drewna twardego i 30% drewna miękkiego ), papier makulaturowy jest wytwarzany z papieru makulaturowego. Pomimo błędnego przekonania wielu ludzi, papier toaletowy z recyklingu nigdy nie jest wytwarzany z papieru toaletowego z recyklingu.

KTÓRY PAPIER TOALETOWY JEST LEPSZY DLA SYSTEMÓW SEPTYCZNYCH?

Zarówno papier toaletowy pierwotny, jak i pochodzący z recyklingu są bezpieczne dla systemu septycznego, chociaż zalecamy papier makulaturowy, ponieważ jest lepszy dla środowiska. Papier makulaturowy rozkłada się szybciej w szambie, ale dopóki używana chusteczka przejdzie test tkankowy , obie opcje są równie bezpieczne dla szamba. Warto jednak zauważyć, że zawsze możemy stwierdzić, kiedy właściciele domów używają określonego, puszystego, dziewiczego papieru toaletowego, ponieważ rozkłada się on dłużej.

METODA Z DZIEWICZEJ PULPY

Proces wytwarzania pierwotnego papieru toaletowego rozpoczyna się od zbioru i odzierania drzew z kory. Stamtąd drewno jest rozdrabniane na małe kawałki, dzielone na partie, a następnie gotowane pod ciśnieniem z innymi chemikaliami przez około trzy godziny. Podczas tej fazy wilgoć w drewnie odparowuje, podczas gdy mieszanina zostaje zredukowana do włókien celulozowych i ligniny . Po zakończeniu tej fazy miazga drzewna jest gotowa do przetworzenia na papier. W rzeczywistości ta początkowa faza to ten sam proces, który jest używany do produkcji wszelkiego rodzaju papieru, nie tylko papieru toaletowego.

Gdy miazga jest gotowa, jest myta w celu usunięcia ligniny i chemikaliów kuchennych, a następnie bielona. Oczyszczona miazga jest następnie mieszana z wodą w celu wytworzenia masy papierniczej. Większość ludzi jest zszokowana, gdy dowiaduje się, że papier toaletowy składa się w 99,5% z wody i tylko w 0,5% z włókna drzewnego. Dlatego tak łatwo i całkowicie rozpuszcza się w wodzie. Papier mocno wpływa na działanie szamba.

Surowiec papierniczy jest natryskiwany na sita siatkowe, a następnie prasowany i suszony do osiągnięcia wilgotności około 5%. Papier jest następnie zeskrobywany z ekranów i zwijany w rolki. Stamtąd maszyna tnie papier na długie paski i perforuje go na kwadraty. Na koniec długie kłody są cięte na rolki przed kierowaniem do pakowania.

METODA PAPIERU Z RECYKLINGU

Największą różnicą między papierem toaletowym pierwotnym a papierem z recyklingu jest kolor wykończenia. Papier toaletowy z recyklingu, wykonany w 100% z makulatury, jest mniej biały niż papier pierwotny. Jednak papier makulaturowy, jak wspomnieliśmy powyżej, rozkłada się szybciej w szambie i jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska. W rzeczywistości, gdyby każde gospodarstwo domowe co roku wymieniało tylko jedną rolkę papieru toaletowego na jego odpowiednik z recyklingu, co roku uratowano by ponad 425 000 drzew.

Proces wytwarzania papieru toaletowego z recyklingu rozpoczyna się od umycia papieru z recyklingu w ciepłej wodzie w celu wytworzenia miazgi. Powietrze jest wtryskiwane do wody w celu wywołania ruchu, który usuwa atrament i kolor z papieru. Stamtąd miazga jest bielona i odkażana przed prasowaniem między rolkami i filcami w celu usunięcia nadmiaru wody. Miazga jest następnie umieszczana na dużej, płaskiej powierzchni, gdzie wysycha i jest wytłaczana w celu zwiększenia wytrzymałości. Stamtąd wysuszony papier jest zwijany w rolki, cięty, perforowany i pakowany.

ZABAWNE FAKTY DOTYCZĄCE PAPIERU TOALETOWEGO

  • W latach pięćdziesiątych modne stało się dopasowywanie koloru papieru toaletowego do wystroju łazienki. Modna gospodyni mogła kupić bułki w szerokiej gamie pastelowych kolorów. W latach 80. ta moda zaczęła zanikać, ale kolorowy papier toaletowy jest nadal szalenie popularny w niektórych częściach świata, w tym we Francji. 
  • W swoim patencie na papier toaletowy z 1891 r. Seth Wheeler zamieścił diagram, który wyraźnie dowodzi, że „prawidłowa” metoda wieszania papieru toaletowego polega na tym, że klapka zwisa nad, a nie pod. To odkrycie dokonane w 2015 roku przez Owena Williamsa nie tylko rozwiązuje debatę nad i podważoną, ale także uświadamia nam, jak niedawno wynaleziono papier toaletowy. Nie wiemy jak wy, ale to kolejny powód, dla którego jesteśmy wdzięczni za to, że żyjemy w tym stuleciu!