Maszyny rolnicze: ciągnik.

Jaki kierowca nigdy nie śledził traktora, kombajnu lub imponującej maszyny rolniczej, której zastosowanie jest nieznane? Wykorzystajmy te kilka kilometrów, w których czas się zatrzymał, aby przekonać się, kim naprawdę są ci giganci pól, których spotykamy na wiejskich drogach.

Maszyny rolnicze: ciągnik pokonuje wieś o każdej porze roku

Symbol życia na wsi, ciągnik rolniczy  jest najczęściej używanym przez rolników taborem. Widać to na wiejskich drogach przy każdej pogodzie i o każdej porze roku. Jak sama nazwa wskazuje, ciągnik służy do holowania… W szczególności przyczep załadowanych świeżo zebranym zbożem, belami słomy lub ściętym drewnem. Ale służy również do przenoszenia szerokiej gamy narzędzi.

Zaprzęga się tam na przykład wóz asenizacyjny taki jak pług , który można rozpoznać po linii ostrych kopyt (lemiesze), które orają ziemię. Dedykowany również do pracy z glebą, zobaczymy zamiatarkę do kamieni , która grabi kamyki na powierzchni ziemi i układa je w pryzmy, zanim kruszarka rozdrobni je na okruchy. Kultywator ścierniskowy również bardzo często wypada. Posiada metalową ramę, na której zamocowane są drobne, zakrzywione zęby, które wykonują powierzchowną pracę wygładzania gleby, a po zbiorze zakopują słomę w ziemi.

W czasie siewu rolniczego

Okres siewu (od połowy września do połowy października dla większości zbóż słomianych) daje możliwość krzyżowania siewników . Przyczepione do ciągnika można je rozpoznać po linii talerzy (lub wydrążonych lemieszy), które są organami do wysiewu nasion: otwierają bruzdę w ziemi i kierują nasiona do tej bruzdy, gdzie są następnie przykrywane ziemią. za pomocą pazurów. Talerze są zasilane przez mechanizm dystrybucyjny z lejów (zbiorników), w których przechowywane są nasiona. 

Tradycyjne siewniki są przeznaczone do rozmieszczania rzędów nasion w odstępach od 12,5 do 17 cm. W zależności od swoich możliwości mogą narysować od 20 do 64 równoległych rzędów w jednym przejściu, co odpowiada rozpiętości skrzydeł od 2,5 m do 8 m szerokości. Aby móc poruszać się po drodze, największe szablony składają się z trzech przegubowych części, co umożliwia złożenie dwóch końców na centralnej konstrukcji. Producent maszyn rolniczych powinien być dobrze przemyślany.

Kombajn, królowa zbożowych nizin

Wśród maszyn rolniczych nie sposób pominąć kombajnu zbożowego . Z centralnym nadwoziem o szerokości od 2,5 do 4 m, przeszkloną kabiną umieszczoną 2 lub 3 m nad ziemią i długą belką tnącą przymocowaną do przyczepy, sam stanowi konwój, który może przekroczyć 20 m długości i którego prędkość jest ograniczona do 25 km/h. Dedykowany do zbioru zbóż, można go oglądać od połowy czerwca do września.

Kiedy konwój rolniczy dotrze na działkę, na której ma być zebrany, listwa tnąca jest odłączana, a następnie mocowana z przodu kombajnu. To narzędzie składa się z rzędu ostrzy, które przecinają łodygi na poziomie gruntu oraz długiego obrotowego cylindra, który przecina uszy. Przenośnik taśmowy przenosi strumień plonu do młocarni, kolejnego obrotowego cylindra umieszczonego pośrodku kombajnu, który młóci kłosy w celu oddzielenia ziarna. Przechodzą one przez sito, a następnie są transportowane przenośnikiem taśmowym do leja magazynowego, podczas gdy dmuchawa wyrzuca inne części zakładu.

Zasada działania kombajnu zbożowego pozostaje taka sama od czasu wynalezienia mechanizacji, ale technologie znacznie się rozwinęły w celu zwiększenia precyzji operacji i poprawy jakości ziarna. Aby zebrać kukurydzę, cylindryczną listwę tnącą zastępuje się „zbieraczem”, który można rozpoznać po linii spiczastych dziobów, które zakrywają urządzenia tnące i kruszące łodygi.

Narzędzia do wiązania bel siana i prasowania bel słomy

Ten przegląd maszyn rolniczych nie byłby kompletny bez wzmianki o zbiorze paszy (kukurydzy lub świeżej trawy) przeznaczonej dla zwierząt. Pracę wykonuje maszyna, która tnie, sieka i ładuje paszę na przyczepę, którą jest transportowana do silosów fermentacyjnych . Ta maszyna rolnicza, zwana kombajnem do kiszonki , może być przewożona przez ciągnik lub być samojezdna, w przypadku większych modeli.

 

Wreszcie, gdy w lipcu nadchodzi czas na sianokosy, rolnik podłącza do ciągnika kosiarkę , a następnie przetrząsacz wyposażony w obrotowe widły, które mieszają siano na ziemi, aby przyspieszyć suszenie. Pozostaje tylko interweniować za pomocą belownicy , która formuje bele słomy lub siana, lub prasy rolującej, która formuje bele. Gdy tylko to zadanie zostanie wykonane, rolnik będzie musiał wrócić za kierownicę, aby rozpocząć nowy cykl upraw, „znowu w drodze”!

Dodaj komentarz